Regulamin bojówki

Nazwa Turnieju: OTWARTY PUCHAR EUROPY
Datowanie sprzętu na turniej - XIII - XV w .
Uczestnicy: do 5 zawodników z każdego kraju, kraj gospodarza turnieju do 10 zawodników.
(używamy pojęcia zawodnik, ponieważ nie wiemy czy ktos jest, chce być, będzie rycerzem)
UWAGA!!! ODBEDZIE SIE TAKZE PUCHAR DRUZYNOWY(5 os)

1. Dopuszczenie do walki
Do walk dopuszczone są tylko osoby pełnoletnie. Wymagane jest uzbrojenie ochronne zgodne z uzbrojeniem używanym w XIII ? XV w.O dopuszczeniu zawodnika do Turnieju, będzie decydował wyznaczony wcześniej sędzia techniczny, po przeglądzie uzbrojenia.
Od jego decyzji nie ma odwołania, w razie potrzeby można dokumentować swoje uzbrojenie materiałami historycznymi(ryciny, zdjęcia z muzeów?itd.)
Uzbrojenie takie musi zawierać:
- hełm z zasłoną - tzw. polska krata nie jest dopuszczona. Zasłona musi być opuszczona w ciągu całego starcia. Zawodnik, któremu osłona będzie swobodnie podskakiwać zostanie zdyskwalifikowany. Kapalin wymaga podbródka. Jeśli sędzia techniczny uzna że przerwa między kapalinem a podbródkiem jest zbyt duża, taki zestaw nie zostanie dopuszczony.
- osłonę szyi lepszą niż samo pikowanie. Wszelakie psie czy małpie pyski muszą mieć czepiec kolczy (wymóg także historyczny!). Goła skóra widoczna na szyi powoduje automatyczne odrzucenie zawodnika przez sędziego.
- osłony rąk, czyli na ramionach co najmniej kolczugę, osłona łokci, przedramion i rękawice.
- Korpus chroniony minimalnie przeszywanicą i kolczugą. Sam napierśnik (bez naplecznika) również wymaga kolczugi.
- osłony nóg-zgodne z datowaniem XIII-XVw.
-Całe uzbrojenie musi być spójne historycznie!!!

2.Broń:
1.Miecz jednoręczny ?krawędzie muszą mieć co najmniej 2 mm grubości,bez zadziorów, sztych zatępiony.
Waga ? nie mniej niż 1200 g.
2.Miecz długi(półtoraręczny)- krawędzie i sztych jak wyżej, waga nie mniej niż 1800 g
poniżej dowód:
Tarcza: Musi być na bazie drewna, skóry. Metalowe okucia krawędzi tarczy nie są dopuszczone. Waga dowolna. Wymiary: tarcza musi się wpisać w prostokąt o średnicy 65x75 cm
Puklerz- musi się wpisac w okrąg o śr.40 cm.
Każdy zawodnik jest sprawdzany pod tym kątem przed każdą walką.

Zasady rozstrzygania pojedynków
W rundzie eliminacyjnej zawodnicy wybierają swoich przeciwników losowo, z założeniem że nie mogą walczyc ze soba zawodnicy tego samego kraju. Będą przygotowane kule z nazwiskami wszystkich startujących.Po wyciągnięciu kuli z nazwiskiem zawodnika z tego samego kraju co losujący, kula wraca do pojemnika.
Zawodnicy będą wyczytywani z wyprzedzeniem jednej walki, czyli: ?Walczą panowie A i B, przygotowują się panowie C i D?. Zawodnik ma być gotów do walki w ciągu minuty od wezwania. Jeśli po tym czasie nie stawi się na plac w pełnym rynsztunku, uznany zostaje za pokonanego.
Walka trwa 60 sekund w pierwszym etapie(eliminacje), 90 sekund w następnych. Ewentualna dogrywka trwa 30 sekund. Jeżeli po 30 sek rezultat będzie remisowy, walka trwa do pierwszego trafienia bez odpowiedzi.

Walka nie jest przerywana po trafieniu, a jedynie z powodów technicznych, lub na życzenie zawodnika.
Zawodnik sygnalizuje chęć przerwania walki poprzez uniesiene ręki. Sygnał ten nie oznacza poddania walki a jedynie przerwę techniczną. Walkę poddaje się klękając. Sędziowie muszą zapytać zawodnika, czy faktycznie poddaje walkę.
Zwycięża ten zawodnik, który zdobędzie więcej punktów. Liczą się tzw. osadzone ciosy zadane w pole trafienia. Osadzonym nazywamy trafienie zadane z zauważalną siłą, krawędzią tnącą broni. Ciosy płazem, ześlizgnięcia broni po pancerzu i bardzo lekkie ciosy nie są liczone. Cios, który przebije się przez zastawę i nadal zachowa impet, jest liczony jako trafienie. Przy obopólnym trafieniu nie zalicza się trafienia żadnemu zawodnikowi, w myśl zasady że liczy się trafienie i uniknięcie odpowiedzi a nie zastanawianie się kto otrzymał uderzenie pierwszy.
Pole trafienia: głowa, korpus, nogi od stopy wzwyż, całe ręce z wyłączeniem nadgarstków i dłoni. Kolana i łokcie są liczone jako pole trafienia.

Utrata broni jest równoznaczna jednemu trafieniu. Trzykrotna utrata broni oznacza przegranie walki.

Jeśli zawodnik zostanie przyparty do barierek walka zostanie wstrzymana i wznowiona w środku pola. Chodzi o bezpieczeństwo widzów.

Faule:
- sztychy, ciosy jelcem i głowicą.
- ciosy kantem tarczy w przeciwnika. Uderzenia płaską powierzchnią tarczy są dozwolone, ale nie punktowane. Uderzenia tarczą (też kantem) w broń lub tarczę przeciwnika są dozwolone.
- podbijanie zasłony hełmu przeciwnika.
- kopnięcia, uderzenia kolanami, pięściami.
- atak łokciem na głowę lub szyję.
- ciosy poza pole trafienia, czyli w stopę i w dłonie.
- rzuty, podcięcia, wykręcanie kończyn i inne elementy zapaśnicze, takie jak łapanie za głowę, ściąganie hełmu.

Kary:
Upomnienie ? Słowne upomnienie zawodnika, nie pociąga dalszych konsekwencji
Dyskwalifikacja ? zawodnik jest usuwany z walki i turnieju. Jego przeciwnik zostaje uznany za zwycięzcę i przechodzi dalej.

Każdy faul może oznaczać dyskwalifikację, jeżeli sędziowie uznają, że był zadany celowo.
Zdyskwalifikowany zawodnik jest usuwany z turnieju.
Jeśli któryś arbiter ma wątpliwości co do celowości faulu, walka jest przerywana i następuje narada arbitrów. Po wysłuchaniu opinii, decyzję podejmuje i ogłasza sedzia główny.

Kontuzje, rany, uszkodzenia sprzętu:
Jeśli dojdzie do kontuzji, uszkodzenia ciała lub sprzętu walka jest przerywana.
Jeśli zawodnik w wyniku kontuzji nie jest zdolny do kontynuowania walki, uznawany jest za pokonanego.
W przypadku otwartej rany zawodnik odsyłany jest do punktu medycznego. Medyk razem z sędziami decyduje o zdolności lub niezdolności do kontynuowania walki.
Uszkodzenie sprzętu ochronnego, broni lub tarczy powoduje przerwanie walki. Zawodnik ma umowne pół minuty na poprawienie lub wymianę uszkodzonego elementu.

W przypadku jakichkolwiek kwestii spornych ostateczne zdanie mają sędziowie.
Gdy pozostanie tylko 8 walczących, walki do czasu wyłonienia zwycięzcy, odbywają się z całym ceremoniałem.
(giermkowie, tarcze herbowe itd?)
Gdyby ilość walczących była nieparzysta, do następnej rundy przejdzie zawodnik wybrany losowo z rundy poprzedniej.

Arbitrzy

Jest pięciu arbitrów. Czterech od naliczania punktów (po dwóch na zawodnika) i jeden główny, prowadzący turniej.
Na arbitra głównego wybrany został Rafał Prądzyński?Hegemon?
Z każdego startującego kraju zostanie wyznaczony jeden sędzia. Jeżeli krajów tych będzie więcej niż 4, sędziowie do sędziowania poszczególnych walk, będą wyznaczani losowo.
Każdy z sędziów ma prawo przerwać walkę, jeśli widzi ku temu przyczynę. Walkę rozpoczyna i wznawia po przerwie arbiter prowadzący.
Jedna osoba jest odpowiedzialna za pilnowanie upływu czasu przed walką, w jej trakcie i podczas przerw.
Po walce sędziowie podają sędziemu głównemu punktację. Po zliczeniu punktów , sędzia główny wskazuje zwycięzcę.